A gyümölcsöző együttműködés jegyében hívta integrációs partnertalálkozóra üzlettársait a 25 éves Gallus Kft. és a 15 éves Taravis Kft. a Szarvaskői vár alatti kis Bakanyszólt településre, Döbröntére.
A bevezetőben említett negyedszázad és másfél évtized miatt ezúttal kicsit évfordulós találkozó lett, vagy ahogy Szabó István igazgató fogalmazott, jelentős megállópont. Ő maga sem gondolta volna annak idején, hogy a bakonypölöskei telepből mára a naposcsibe-keltetést tekintve piacvezetővé válnak Magyarországon, de azok lettek. Az idén is 10 százalékos növekedés mellett 57 millió naposcsibét állítottak elő, s már most 70 milliós szerződéses állománnyal rendelkeznek a jövő esztendőre. Ugyanezt mondhatta el a feldolgozás kapcsán is, amibe ezelőtt tizenöt esztendővel, zöldmezős beruházásként vágtak bele. A vágott súlyt illetően az idén 20 százalékos volt a növekedés. S hogy lehet csinálni, és lehet jól csinálni, azt azzal is érzékeltette, hogy lényegében ezen időszak alatt a Dunántúl öt nagy baromfi-feldolgozója zárta be a kapuit. A Gallus, Taravis csoport együttes árbevétele 24-25 milliárd forint lesz ebben az esztendőben.
Mindez az integrációs partnerek nélkül nem érne semmit, hangsúlyozta Szabó István, majd hozzátette, hogy a partnerek között a legfontosabb tényező a bizalom. Erre világítanak rá egyes nyugati felmérések eredményei is, melyek szerint a magyar gazdaság legnagyobb hátránya éppen a bizalmatlanság. Előadása végén a versenyre, az azt befolyásoló tényezőkre tért ki, kezdve például attól, milyen nehéz elfogadtatni a dolgozókkal, hogy műkörömmel, műszempillával és mobiltelefonnal nem lehet a vágóvonalhoz ülni. Innen jutott el odáig, hogy merre halad a világ mezőgazdasága. Ma már az USA egyes részein a talaj felső egy méterét szinte négyzetméterenként átvilágítva állapítják meg annak öszszetételét, majd ennek megfelelően juttatják ki a hiányzó, de szükséges tápanyagokat. Japánban pedig sok helyen teljesen automata gépekkel, ember nélkül vetnek. A Gallus a nemzetközi versenyben is megállja a helyét. Erre példaként az egy szülőpárra vetített keltetőtojás- és naposcsibe-kibocsátást említette, melyeket tekintve az uniós élmezőnyben vannak.
A forgószínpadszerűen rendezett előadások egyikén dr. Kisari Gábor, a Zoetis Hungary Kft. technikai szaktanácsadója a fertőző bronchitis (IS) és az ellene való védekezés lehetőségeiről beszélt. Külön is kitért a jelenleg a leggyakrabban előforduló QX vírustörzsre, mely megjelenésekor az addig alkalmazott vakcinázási programok ellenére is jelentős károkat okozott a baromfitartásban. A betegség megfelelő diagnózisához, különösképpen az azt előidéző konkrét vírustörzs meghatározásához légcső-, illetve kloáka-tamponminták PCR-es vizsgálatával a cég torcé-i (Franciaország) laborján keresztül nyújt segítséget a baromfitartók számára. Mivel az alkalmazott vakcinázási programok csak részleges védelmet adtak a QX törzs ellen — jelentős profitkiesést okozva a termelőknek —, mindenképpen szükségesnek látszott egy homológ (QX törzset tartalmazó) vakcina kifejlesztése. Így jött létre a Poulvac IB QX, mely a Poulvac IB Primerrel napos korban történő előimmunizálásával kombinálva különösen széles körű védelmet ad az ismert variáns törzsekkel szemben. A partnertalálkozón a Tolnagro Kft. is lehetőséget kapott a bemutatkozásra. Kissné Csányi Klára, a haszonállat-üzletág vezetője bevezetésként a teljesen magyar családi tulajdonban álló, húszéves céget mutatta be, végigvéve az állatgyógyászati nagykereskedelemben való piacvezetővé válás egyes állomásait. Ma már nemcsak a külföldi és hazai beszállítók termékeit forgalmazzák, hanem saját termékek fejlesztésével, gyártásával is foglalkoznak. Bemutatta a saját márkanevű, folyékony takarmánykiegészítőket, a Max termékcsaládot, amelyek a vitamin-, az ásványianyag- és az aminosavpótlást szolgálják, a májműködést erősítik. A természetes megoldásokról szólt dr. Jakab Gábor, az osztrák Biomin magyar vállalkozásának igazgatója. Mi legyen az antibiotikumok helyett? — tette fel a kérdést. Mint fogalmazott, csodaszer nincs. S bár az nincs, azért négy, más-más területen ható, de egymás hatását kiegészítő terméket ő is a jelenlévők figyelmébe ajánlott. Úgy véli, ezekkel természetes módon kezelhetők a jelenlegi és jövőbeni takarmányozási kihívások.
A partnertalálkozó utolsó előadásában Agócs Gábor (Gallus Kft.), Kalifai Zoltán (Vodafone Magyarország Zrt.) és Szigetlaki Zsolt (Cubilog Kft.) a három társaság együttműködésében született távfelügyeleti és biztonsági rendszert mutatták be.
A szakmai program zárásaként Szabó István és Szabó Ákos ügyvezető igazgató az Év Intergárciós termelője díjakat adott át. Az elismerésben az Őrségi Broiler Kft., a Best Broiler Kft., a Gallitét Kft., Verebi Imre, az Agro-Csirke Kft, a Tápi-Csipogó Kft., a Vasvári Broiler Farm Kft., a Tikfarm Kft. és posztumusz a közelmúltban elhúnyt Szigeti László részesült.
A partnertalálkozón vette át Szabó István a Business Superbrands díjat, melyet most megszakítás nélkül negyedszer nyert el a Gallus Kft.
Forrás: BAROMFIÁGAZAT, 16. évfolyam, 2016/4